MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań 15 lat temu i dziś. Aż trudno uwierzyć, że było tak tanio. Gdzie nieruchomości podrożały najbardziej?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przez 15 lat ceny mieszkań zmieniły się drastycznie. W 2006 r. średnia cena lokalu mieszkalnego dla 6 największych miast Polski (bez Warszawy) wynosiła 4231 zł/m kw, a w 2021 r. już 8590 zł/m kw.

Przejdź do kolejnych slajdów, żeby zobaczyć, jak zmieniły się ceny w konkretnych miastach wojewódzkich. Użyj strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.
Przez 15 lat ceny mieszkań zmieniły się drastycznie. W 2006 r. średnia cena lokalu mieszkalnego dla 6 największych miast Polski (bez Warszawy) wynosiła 4231 zł/m kw, a w 2021 r. już 8590 zł/m kw. Przejdź do kolejnych slajdów, żeby zobaczyć, jak zmieniły się ceny w konkretnych miastach wojewódzkich. Użyj strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. Piotr Krzyżanowski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W 2006 r. papieżem był Benedykt XVI, Daniel Craig po raz pierwszy zagrał Bonda, a za mieszkania w Polsce płaciło się kwoty, za którymi dziś można tylko zatęsknić.

Ceny mieszkań w Polsce są dziś rekordowo wysokie i wciąż rosną – ale nie zawsze tak było. Zapraszamy na podróż w czasie, podczas której przypomnicie sobie, ile płaciło się za nowe mieszkanie od dewelopera jeszcze nie tak dawno temu. Gdyby tak te czasy mogły powrócić...

Zobacz porównanie cen mieszkań dziś i 15 lat temu:

Źródłem danych jest Narodowy Bank Polski. Przedstawiono średnie ceny transakcyjne, czyli realnie płacone przez kupujących, na rynku pierwotnym. Dane dla 2006 r. pochodzą z III kwartału (najstarsze dostępne), a dla 2021 r. z II kwartału (najnowsze dostępne). Miasta ułożono w kolejności alfabetycznej. Przy porównywaniu cen należy pamiętać, że przez 15 lat rosły też zarobki Polaków, a zatem również zdolność nabywcza przeciętnego gospodarstwa domowego.

Ceny mieszkań wciąż w górę. Dlaczego tak jest?

Ceny mieszkań sunęły w górę już od lat, jednak od końca 2019 r. zaczęły wprost galopować. Podwyżek nie powstrzymała nawet pandemia, a wypowiadający się w mediach eksperci zapewniają nas, że będzie tylko coraz drożej. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele:

  • wysoki i wciąż niezaspokojony popyt na mieszkania,
  • popularność inwestowania w mieszkania do wynajmu,
  • szybko drożejące materiały budowlane, co podwyższa koszty budowy,
  • brak rąk do pracy w budownictwie i coraz wyższe oczekiwania płacowe pracowników,
  • rosnące wynagrodzenia w Polsce, co pozwala deweloperom żądać więcej za lokal,
  • kurczący się zasób działek budowlanych w miastach, za które deweloperzy muszą płacić coraz więcej,
  • trudności związane z pandemią, m.in. przerwy w dostawach materiałów i mniejsza dostępność pracowników z Ukrainy.

Nie można też wykluczyć, że ceny są częściowo sztucznie nadmuchane przez deweloperów w celu osiągnięcia wyższego zysku.

Czy jest jakaś szansa, że nieruchomości potanieją?

Żyjąc w czasach gwałtownie rosnących cen mieszkań, łatwo uwierzyć, że nieruchomości będą drożały już zawsze. Jest to jednak nieprawda – mamy po prostu krótką pamięć. Zapomnieliśmy już bowiem, co działo się nieco ponad dekadę temu, gdy mieszkania również szybko drożały.

– Im szybszy i wyższy jest wzrost cen, tym gwałtowniejszy i głębszy będzie ich spadek – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Podobne zjawisko miało miejsce w przeszłości – kiedy po gwałtownym wzroście cen nieruchomości w latach 2005–2008 nastąpił długotrwały spadek cen nieruchomości w latach 2008–2012.

Zobacz, jak ceny mieszkań zmieniły się przez ostatnie 15 lat:

Czy zatem jest szansa na obniżki? Na razie mało na to wskazuje, ale prędzej czy później ceny spadną na pewno – okresy podwyżek i obniżek na rynku nieruchomości od zawsze następują cyklicznie. Czasem warto więc wstrzymać się przez chwilę z zakupem i poczekać na tzw. lepsze czasy. Gdybyśmy tylko wiedzieli, kiedy one nadejdą...

[QUIZ] Wiesz, w jakim kraju żyjesz? Ten quiz mieszkaniowy udowodni, że się mylisz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań 15 lat temu i dziś. Aż trudno uwierzyć, że było tak tanio. Gdzie nieruchomości podrożały najbardziej? - RegioDom.pl

Wróć na lomianki.naszemiasto.pl Nasze Miasto