MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepszy czas na przyjmowanie leków na ciśnienie krwi. Tak możesz uniknąć zawału serca. Szykuje się rewolucja?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Masz nadciśnienie i przyjmujesz leki? Pewnie czasami jest ci trudno utrzymać stałą porę zażywania tabletek. Jednak nowe badania wykazały, że przyjmowanie leków na ciśnienie krwi zgodnie z zegarem biologicznym może zmniejszyć ryzyko zawału serca i poważnego zachorowania. Sprawdź najnowsze odkrycia naukowców.

Spis treści

Kiedy należy brać leki na nadciśnienie? Naukowcy podali porę dnia

Rano czy wieczorem? Do tej pory rekomendacje dotyczące przyjmowania leków na nadciśnienie dotyczyły konkretnej pory dnia. Część pacjentów miała zalecenie, żeby tabletki brać rano, a część – wieczorem.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu i niewydolność serca.
Osoby z nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu i niewydolność serca. freepik

Inne światło na tę kwestię rzucają nowe badania przeprowadzone na University of Dundee's School of Medicine we współpracy z Helmholtz Monachium i zespołem naukowców z Włoch, Wielkiej Brytanii i USA. Wykazały one, że pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, którzy przyjmują leki na ciśnienie krwi w czasie zgodnym z ich zegarem biologicznym, mają zmniejszone ryzyko zawału serca.

Co to znaczy? Chronotyp danej osoby, czyli czas, w którym czuje się ona najbardziej gotowa do snu i czuwania, może wpływać na sposób interakcji z lekami na ciśnienie krwi.

Ranny ptaszek i nocny marek a leki na nadciśnienie

W badaniu Treatment in Morning versus Evening (Time) wzięło udział ponad 5 tys. osób. Uczestnicy wypełnili kwestionariusz online, w którym ocenili, w jaki sposób ich zegar biologiczny jest dostrojony. Około połowa respondentów stwierdziła, że przyjmuje leki rano, a druga połowa wieczorem.

Jak zaobserwowali naukowcy, ranne ptaszki (wcześniejsze chronotypy), które przyjmowały przepisane im leki na ciśnienie krwi rano, były mniej narażone na zawał serca niż te, które były „źle ustawione” i przyjmowały je wieczorem. Z kolei uczestnicy badania, którzy byli nocnymi markami (późniejsze chronotypy) i przyjmowali leki na ciśnienie krwi wieczorem, byli również mniej narażeni na hospitalizację z powodu zawału serca w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali leki rano.

Naukowcy doszli do wniosku, że uczestnicy badania, którzy przyjmują leki w godzinach, do których czują się bardziej dostrojeni, mogą lepiej chronić swoje serce.

– Wyniki te są ekscytujące, ponieważ mogą stanowić zmianę paradygmatu w leczeniu nadciśnienia tętniczego – powiedział dr Filippo Pigazzani, starszy wykładowca kliniczny i honorowy konsultant kardiolog na Uniwersytecie w Dundee. – Nasze badania po raz pierwszy wykazały, że uwzględnienie chronotypu przy podejmowaniu decyzji o czasie dawkowania leków przeciwnadciśnieniowych może zmniejszyć ryzyko zawału serca. Jednak zanim jakikolwiek pacjent zmieni czas przyjmowania leków przeciwnadciśnieniowych, nasze odkrycia muszą najpierw zostać potwierdzone w nowych randomizowanych badaniach klinicznych spersonalizowanej chronoterapii – podkreślił.

Za co odpowiada zegar biologiczny?

Rytm dobowy to wzorzec snu i czuwania w ciągu 24-godzinnego dnia.Wewnętrzny zegar biologiczny (znany jako rytm okołodobowy) reguluje cykle snu i czuwania. Światło dzienne i ciemność wpływają na funkcjonowanie tego wewnętrznego zegara, a zakłócenie naszych cykli snu i czuwania może mieć konsekwencje zdrowotne.

– Wszyscy mamy wewnętrzny zegar biologiczny, który określa nasz chronotyp, niezależnie od tego, czy jesteśmy bardziej poranną czy wieczorną osobą. Ten wewnętrzny czas jest zdeterminowany genetycznie i wpływa na funkcje biologiczne w ciągu 24 godzin, w tym ekspresję genów, rytmy ciśnienia krwi i sposób, w jaki reagujemy na leki – dodał dr Kenneth Dyar, biolog okołodobowy z Helmholtz Monachium. – Ważne jest, aby lekarze pamiętali, że nie wszyscy pacjenci są tacy sami. Ludzie wykazują duże różnice międzyosobnicze w swoim chronotypie, a te osobiste różnice wpływają na ryzyko chorób.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażone na zawał serca, udar mózgu i niewydolność serca. Choć przyjmowanie leków na nadciśnienie zgodnie z zegarem biologicznym, to autorzy badania podkreślili, że pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepszy czas na przyjmowanie leków na ciśnienie krwi. Tak możesz uniknąć zawału serca. Szykuje się rewolucja? - Strona Zdrowia

Wróć na lomianki.naszemiasto.pl Nasze Miasto