Oferty pracy w okolicy – czym zachwycić potencjalnego pracodawcę?

Materiał informacyjny GoWork
Szukanie pracy, a potem chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne zazwyczaj łączy się ze stresem, ale wcale nie musi tak być. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad i wskazówek, które pozwolą Ci zabłysnąć w oczach pracodawcy i przygotować się do interview. Dzięki temu staniesz się pewniejszy siebie, a co za tym idzie, lepiej wypadniesz. Zapraszamy do lektury.

Zacznij od napisania dobrego CV

Zanim zaczniesz szukać pracy, musisz napisać dobre CV. Jest ono bowiem pierwszą rzeczą, jaką zobaczy Twój potencjalny pracodawca, a więc nie może wyglądać byle jak. Co zatem znaczy dobre CV? Po pierwsze – kompletne. Dane osobowe oraz przebieg wykształcenia i dotychczasowych miejsc pracy to podstawa. Ważne jednak są także Twoje kompetencje twarde i miękkie, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. W takim wypadku zawrzyj wszystko, co pokaże rekruterowi, że do tej pory nie siedziałeś i nie czekałeś aż zajęcia „spadnie Ci z nieba”.

Praktyki, staż, wolontariat – ważne jest wszystko, co świadczy o Twojej aktywności. Po drugie – zdjęcie. Musi być profesjonalne i schludne, a więc fotka z wakacji lub imprezy nie wchodzi w grę. Możesz w tej sytuacji iść do fotografa, ale nie musisz. Wystarczy jeśli odpowiednio się ubierzesz i ktoś zrobi Ci zdjęcie (nawet telefonem) na tle jasnej ściany. Po trzecie – szata graficzna CV. Musisz znaleźć złoty środek. Z jednej strony nie możesz wręczyć pracodawcy życiorysu, który wygląda jak wiele innych, a z drugiej jeśli przesadzisz z ozdobnikami, wyróżnisz się, ale negatywnie. Nie wiesz, na jaki szablon się zdecydować? Zajrzyj do sieci i skorzystaj z gotowego wzoru. I ostatnia sprawa – nigdy, pod żadnym pozorem nie kłam w CV. Gdy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę, prawda i tak wyjdzie na jaw, a wtedy tylko się ośmieszysz i kompletnie stracisz w oczach potencjalnego pracodawcy.

Warto pamiętać, że aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy, należy wysłać CV do większej liczby pracodawców. Strony z ofertami pracy, takie jak GoWork.pl, ułatwiają przeszukiwanie dużej liczby ogłoszeń w krótkim czasie.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, musisz się do niej dobrze przygotować. Co na pewno możesz zrobić? Odwiedzić stronę internetową firmy, do której się wybierasz i zasięgnąć informacji na jej temat. Oczywiście nie musisz uczyć się na pamięć jej historii albo składu całego zarządu, jednak w dobrym tonie jest umieć odpowiedzieć na pytanie, w którym roku powstała czy ilu mniej więcej pracowników zatrudnia. Przygotuj sobie również krótką prezentację na swój temat.

Rekruter z pewnością będzie chciał, abyś powiedział coś sobie, a w stresie możesz zapomnieć wspomnieć o najważniejszych aspektach dotyczących na przykład Twojego doświadczenia. Podobnie możesz zrobić z potencjalnymi pytaniami, które mogą paść na interview. Są bowiem takie, które często się powtarzają. Możesz je znaleźć w Internecie. Dzięki temu nie będziesz musiał improwizować. Unikniesz więc jąkania, długich pauz i nieskładnych zdań, dzięki czemu wypadniesz lepiej.

Zadbaj o profesjonalny i schludny wygląd

Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, warto również zadbać o odpowiedni strój, który pozwoli Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie. No dobrze, ale odpowiedni to znaczy jaki? Najlepiej postawić na zestaw w stylu business casual, czyli elegancko i schludnie, a jednocześnie wygodnie. Musisz bowiem dobrze i pewnie czuć się w swoim ubraniu, ponieważ w przeciwnym razie będziesz się mimowolnie wiercić na krześle lub stale coś poprawiać, co może wyglądać dziwnie.

Tu szczególna rada dla pań – jeśli nie czujecie się dobrze w butach na obcasie czy spódnicy – nie zakładajcie ich. Po pierwsze, to nie jest odpowiedni zestaw na rozmowę w sprawie pracy, a po drugie, wysokie szpilki to ryzyko upadku, z kolei za krótka spódnica, gdy usiądziecie, będzie odsłaniać więcej, niż powinna.

Zapanuj nad swoimi emocjami podczas rozmowy o pracę

Rozmowa kwalifikacyjna wywołuje stres i to normalne, ale można spróbować zredukować wewnętrzne napięcie. Gdy czekasz już na swoją kolej, zamiast siedzieć i obgryzać paznokcie, postaraj się zapanować nad oddechem. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów. Napij się wody lub przejdź po korytarzu. Możesz też posłuchać ulubionej muzyki lub podcastu. To bardzo ważne, abyś się wyciszył i wszedł na rozmowę spokojny. W zbyt dużych nerwach całe wcześniejsze przygotowanie się do rozmowy może bowiem zawieść. Pamiętaj, że – choć w sprawie pracy – to tylko rozmowa. Nic się nie stanie, jeśli się przejęzyczysz albo nie będziesz znać odpowiedzi na zadane pytanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lomianki.naszemiasto.pl Nasze Miasto